שוק המשרדים בעידן פוסט קורונה

14/07/2021

שוק המשרדים בעידן פוסט קורונה

מאת: אורן גלזר, זכיין אנגלו סכסון ת"א ומנהל המחלקה המסחרית


שנה לא פשוטה עברה על תחום הנדל"ן המסחרי בכלל ושוק המשרדים בפרט, חוסר הוודאות סביב משבר הקורונה גרם לכך שחלק מהעסקאות שתוכננו להיחתם, עוכבו או בוטלו. מעסיקים החלו לחשב מסלול מחדש. עשרות אלפי עובדים נשלחו לעבוד מהבית או הוצאו לחל"ת ומשרדים רבים נותרו מיותמים.

בחודשים האחרונים, הודות לירידה החדה בתחלואה, המשק חוזר לפעילות מלאה וניתן להבחין בבירור ששוק המשרדים מתאושש מתרדמת הקורונה.

רבים סברו שהעבודה מהבית תהפוך למודל תעסוקתי חדש שיאומץ על ידי חברות רבות גם עם שוך המגפה, אך מספיק לראות בכל בוקר את עומסי התנועה הכבדים בכניסות לת"א ולאזורי תעסוקה בכל רחבי הארץ, כדי להבין שמרבית העובדים חזרו למקומות עבודתם, ולא מדובר רק בחברות מסורתיות, אלא גם בעובדי הייטק השבים למשרדיהם המעוצבים.

ניתן ללמוד על שהתרחש בשוק המשרדים מהסיפור הבא: לפני כשנה בצל הקורונה, משקיעים שרכשו שטחי משרדים במגדלים חדשים, פנו אלינו בבהילות כדי שנמצא להם קונים לנכס. הם היו לחוצים וחששו להישאר ללא שוכרים ולשלם מכיסם את הארנונה ודמי הניהול היקרים.

קיבלנו לדוגמה, פניות ממשקיעים במגדל החדש של אקרו במתחם חסן ערפה, שהביעו דאגה עמוקה לנוכח המצב, אך כיום, השיחות איתם נשמעות אחרת לגמרי. המגדל נמצא לפני אכלוס והם כבר אינם מעוניינים למכור. חלקם מצאו שוכרים ואחרים נמצאים במו"מ מתקדם להשכרת הנכס.

לאחרונה קיימת תנועה ערה של שוכרים וזה מתבטא באווירה החיובית הקיימת בשוק. למשקיעים חזר הביטחון שהם ישכירו את הנכס תוך זמן קצר.

הנה סיפור נוסף שעשוי ללמד על התהפוכות שעבר השוק: בשיא ימי הקורונה, מרבית הטלפונים שהיינו מקבלים בנוגע לפרויקטים של משרדים למכירה ששיווקנו, היו של מתעניינים שציפו לקבל עקב המצב הנחה בגובה של 20-25% ממחירי השיווק. בחודשים האחרונים הפסקנו לקבל שיחות כאלו, הודות להבנה שהשוק חזר למחירי טרום קורונה. במקביל, חזרנו לקבל פניות מחברות הייטק קטנות וגדולות, המחפשות לשכור משרדים בשטחים של החל מ- 100 מ"ר ועד ל- 1,500 מ"ר.

לדוגמה, במגדל הארבעה הושכר לאחרונה משרד ברמת גמר מלאה במחיר של 130 שקל למ"ר. השוכר שכר שטח גדול כדי שיהיה לו מקום לגדול ועד אז הוא משכיר כ- 200 מ"ר בשכירות משנה במחיר של 170 ₪ למ"ר. 130 ש"ח מייצג את מחיר השוק לפני הקורונה, ו- 170 ש"ח למ"ר נחשב כבר למחיר שיא שאומנם אינו מייצג את מחיר השוק הממוצע, אך בהחלט נותן אינדיקציה לגבי המגמה המתרחשת.

בעתיד הקרוב, מגמה זו עשויה אף להתחזק עם סיום עבודות הרכבת הקלה שתסייע בהפחתת עומסי התנועה ותנייד מאות אלפי עובדים למקומות העבודה בנוחות ובמהירות.

מאמרי נדל"ן נוספים

הסדר תשלומי שכירות בעידן הקורונה: טוב לשני הצדדים

שוכרים שהם בעלי עסקים קטנים ובינוניים נמצאים במשבר תזרימי ועסקי נוכח מגפת הקורונה. הסדר לפריסה או לדחייה של תשלומים יכולה לסייע בטווח הארוך גם למשכיר
קרא עוד

חללי עבודה משותפים

העולם הולך ומשתנה במהירות הג'יגה. הטכנולוגיה המתקדמת, הרשתות הקהילתיות ושיתוף המידע הם מן המאפיינים הבולטים ביותר של תקופתנו.
קרא עוד

5 טיפים לחסכון בעלויות השכירות

כבעלי עסקים, אנו צריכים להיות תמיד עם היד על הדופק במאזן בין ההוצאות להכנסות שלנו. אחת ההוצאות הקבועות הגדולות של העסק היא השכירות.
קרא עוד

למידע נוסף וייעוץ

השאירו פרטים